9 grudnia 2024 roku odbyło się spotkanie władz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze stronami i partnerami uczestniczącymi w realizacji programu „Czyste Powietrze”. W związku z zawieszeniem możliwości przyjmowania przez wojewódzkie fundusze oraz gminne punkty konsultacyjno-informacyjne  (PK-I) wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” od dnia 28 listopada br., kierownictwo NFOŚiGW przekazało informację, że możliwość ponownego składania wniosków zostanie przywrócona z dniem 31 marca 2025r.

Ponadto poinformowano stronę samorządową o planowanych zmianach i korektach w programie „Czyste Powietrze”:

  • nowy, czytelny układ programu – podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową
  • ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów,
  • wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń,
  • odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu,
  • obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
  • limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
  • dotacje dla rzeczywiście najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek),  której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok.  
  • uzyskanie określonego standardu energetycznego – przedsięwzięcie musi prowadzić do zapotrzebowania na energię użytkową nie większego niż 120 kWh/m2

Jednocześnie przekazana została informacja o wycofaniu z programu kotłów na gaz, zapewniono jednocześnie, że osoby, które do 28 listopada 2024 roku wykonały taką instalację, będą miały możliwość skorzystania z dofinansowań. To samo ma dotyczyć osób, które nie zdążyły złożyć wniosku o dofinansowanie, ale już wykonały przedsięwzięcia. Ostatecznie jednak należy poczekać na zasady programu „Czyste Powietrze” w nowej odsłonie, które obecnie zostały przekazane do konsultacji społecznych.

Przypomina się równocześnie Mieszkańcom, że PK-I w UG Łubnice działa do końca roku (od 1 stycznia 2025r.  nastąpi zmiana godzin pracy) w poniedziałki od godz. 12:00, w punkcie Mieszkańcy mają możliwość dokonania korekt już złożonych wniosków o dofinansowanie oraz redagowania wniosków o płatność.