Herb Gminy


Gmina Łubnice

Herb Gminy

Gmina Łubnice

75 lat Szkoły w Dzietrzkowicach

Written by admin, 28 maja, 2010

 

Czas zatrzymał się na chwilę w Dzietrzkowicach…

Jubileusz 75-lecia Szkoły Podstawowej w Dzietrzkowicach

1934/35 – 2009/2010

Szkoła świętowała swoje 75 urodziny w dniach 22-23 maja 2010 roku.

W sobotę 22 maja do szkoły zawitali zacni goście. Byli to przede wszystkim nauczyciele i dyrektorzy pracujący w Szkole Podstawowej w Dzietrzkowicach na przestrzeni ostatnich 50 lat. Uroczystość uświetnili swą obecnością: Pani Małgorzata Kania – Wizytator Delegatury w Sieradzu, Pan Andrzej Szymanek – Starosta Powiatu Wieruszowskiego, Pan Henryk Ciosek – Wójt Gminy Łubnice, Pan Eugeniusz Książek – były Wójt Gminy Łubnice, Pani Krystyna Czernecka – Radna Powiatowa, wszyscy Radni Gminy Łubnice, Pani Jolanta Kucharska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wójcinie, Pani Irena Szymanek – Dyrektor Gimnazjum w Łubnicach, przedstawiciele władz samorządowych, prezesi organizacji społecznych oraz przedstawiciele Rady Rodziców i właściciele zakładów – przyjaciele szkoły zawsze wspierający ją finansowo.

Goście zwiedzali szkołę, oglądali klasy, w których wyeksponowano pomoce naukowe, ciekawe prace dzieci. Nikt nie mógł się zgubić w tym labiryncie, gdyż zwiedzającymi opiekowały się wychowawczynie ze swoimi wychowankami. Odświętnie udekorowane klasy były też miejscem na rozmowy gości w miłej atmosferze przy kawie.

Ze szczególnym wzruszeniem oglądano wystawę historyczną, na którą złożyły się zdjęcia z dawnych lat, zapiski o historii szkoły oraz najstarsze dokumenty szkolne. Szczególnie miłe były rozmowy byłych nauczycieli, którzy z łezką w oku witali się ze sobą, szukali „swych” klas, a na zdjęciach – rozpoznawali „swoje” dzieci – wychowanków. Goście mogli również wpisywać się do wyłożonej księgi pamiątkowej.

Około godz. 1130 rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, na której Dyrektor Szkoły Pan Marek Lis uroczyście powitał wszystkich gości. Odczytano listę wszystkich nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji, którzy pracowali w Szkole Podstawowej w Dzietrzkowicach począwszy od najwcześniejszych zapisów w kronice szkolnej, czyli od roku 1945. Wszystkim obecnym wręczono kwiaty oraz pamiątkową publikację o historii szkoły.

Święto stało się okazją do odsłonięcia tablicy upamiętniającej jubileusz. Uroczystego aktu poświęcenia dokonał miejscowy proboszcz – ksiądz Krystian Klimas.

Następnie wszyscy udali się do kościoła na mszę świętą, którą uświetnił swym przejmującym śpiewem miejscowy chór, prowadzony przez Pana Józefa Rybskiego.

Szczególnych wzruszeń dostarczyła gościom uroczysta akademia, którą obejrzano w sali OSP. Był to nowoczesny pokaz multimedialny poświęcony historii szkoły, połączony z recytacją, śpiewem i tańcem. Program nosił tytuł „Powróćmy jak za dawnych lat”. Występy dzieci nagrodzono gromkimi brawami.

W drugim dniu obchodów Jubileuszu – 23 maja odbył się Festyn Szkolny, na którym bawiła się cała społeczność Dzietrzkowic. I znów wystąpiły dzieci, które tym razem z humorem przedstawiły historię szkoły. Nie zabrakło więc piosenki rosyjskiej, ale i tańca rockend rolla oraz recytacji wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”. Występ był bardzo udany. Wszyscy zebrani wzięli udział w loterii fantowej przygotowanej przez szkołę. Główną nagrodę – odkurzacz wylosowała mieszkanka Skomlina. Pełen wrażeń dzień zakończył się zabawą taneczną.

 

Kalendarium Sesji i Komisji

Numery alarmowe

Numery konserwatorów sieci kanalizacyjnej:

606 655 039

608 743 350

Numery konserwatorów sieci wodociągowej:

602 524 293

605 220 455

„CZYSTE POWIETRZE”

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste powietrze”
Osoba kontaktowa:

Wojciech Krawczak – tel 795 324 852

Biblioteka oraz świetlice wiejskie

Godziny otwarcia gminnej biblioteki publicznej:

Łubnice (pn, śr, czw) – od 9 do 18 oraz (pt) – od 9 do 12

Wójcin (wt, pt) – od 14 do 19

Dzietrzkowice (pn, śr) – od 13 do 18

Godziny otwarcia świetlic wiejskich:

Wójcin (pn-pt) – od 18 do 21

Łubnice (pn-pt) – od 15 do 18

Kolonia Dzietrzkowice (wt, czw) – od 17:30 do 21 oraz (piątek) – od 17:30 do 20:30

Dzietrzkowice (pn) – od 17:30 do 21; (śr) – od 17:30 do 20:30 oraz (sobota) – od 15:30 do 19

PSZOK

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.