Herb Gminy


Gmina Łubnice

Herb Gminy

Gmina Łubnice

ARIMRKOM22012

Written by admin, 15 marca, 2012

ARiMR przypomina, że wypalanie traw przez rolników jest szkodliwe, zabronione i grożą za to sankcje finansowe

Zbliża się wiosna, na dworze jest coraz cieplej, a z pól i łąk zniknął śnieg, odsłaniając wyschnięte trawy i jak co roku w wielu miejscach widać jak zaczynają płonąć, najczęściej niestety z winy ludzi. Z informacji straży pożarnej wynika, że 70% wszystkich pożarów traw to  celowe podpalenia, są one bardzo groźne, bo często bardzo szybko wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niemal co roku giną w nich ludzie. Ofiarą ognia padają też żyjące dziko zwierzęta takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na „wypaleniskach” staje się jałowa.

Dlaczego więc, mimo tych fatalnych skutków znanych od lat, trawy są nadal podpalane? W zasadzie z dwóch powodów. Pierwszy z nich wynika z ciągle pokutującego przekonania, że wiosenne wypalanie traw użyźnia glebę. Jest to tymczasem zupełnie błędne przekonanie. Udowodniono bowiem naukowo, że w pożarze, oprócz starej trawy giną także wszystkie stworzenia (np. dżdżownice)  wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gleby, która zostaje wyjałowiona i to do głębokości kilku centymetrów. Dlatego absolutnie nie można się spodziewać, że po takim „zabiegu” ziemia będzie przynosiła obfity plon. Drugim powodem jest zwykła bezmyślność i wzniecanie pożarów dla zabawy.

Wypalanie traw jest więc bardzo szkodliwe i surowo zabronione, a wśród instytucji, które starają się powstrzymać ten proceder jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR przypomina rolnikom, że za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję.

Zakaz wypalania traw jest jednym z „Wymogów dobrej kultury rolnej”, których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Rolnikowi, który ich nie przestrzega, grozi „zasadniczo” zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3%. To oznacza, że o tyle mogą być pomniejszone płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego ( jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa,  płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych), a także płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 – 2013), pomoc na zalesianie gruntów rolnych (PROW 2007 – 2013)  oraz płatności z tytułu ONW, jeśli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów. Wysokość kary może jednak wzrosnąć, bo ARiMR każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może karę zwiększyć albo zmniejszyć. Zgodnie z zasadami, nałożona przez ARiMR sankcja, w zależności od stwierdzonego stopnia winy, może zostać pomniejszona do 1% jak i podwyższona do 5% należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok. Kary mogą być też jeszcze bardziej podwyższone, gdy rolnikowi zostanie np. udowodnione celowe wypalanie traw, bo wtedy ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności bezpośrednich aż o 20%, a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Departament Komunikacji Społecznej ARiMR

Numery alarmowe

Numery konserwatorów sieci kanalizacyjnej:

606 655 039

608 743 350

Numery konserwatorów sieci wodociągowej:

602 524 293

605 220 455

Biblioteka oraz świetlice wiejskie

Godziny otwarcia gminnej biblioteki publicznej:

Łubnice (pn, śr, czw) – od 9 do 18 oraz (pt) – od 9 do 12

Wójcin (wt, pt) – od 14 do 19

Dzietrzkowice (pn, śr) – od 13 do 18

Godziny otwarcia świetlic wiejskich:

Wójcin (pn-pt) – od 18 do 21

Łubnice (pn-pt) – od 15 do 18

Kolonia Dzietrzkowice (wt, czw) – od 17:30 do 21 oraz (piątek) – od 17:30 do 20:30

Dzietrzkowice (pn) – od 17:30 do 21; (śr) – od 17:30 do 20:30 oraz (sobota) – od 15:30 do 19

PSZOK

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.